25.09.2020

Коли і як Україна зможе отримати вакцини від COVID-19

🦠 Коли йдеться про COVID-19 і нашу реакцію на пандемію, багатьох цікавить питання вакцин, а саме те, коли і як їх зможе отримати Україна (якщо безпечні та ефективні вакцини все ж з’являться). Є багато ризиків, що швидко ми не зможемо цього зробити. Чому?

➡ Одна з проблем — інформаційні атаки керівництва МОЗУ на ДП Медичні закупівлі України. Саме ця інституція в останні роки почала займатися закупівлями ліками і медвиробів для України. Її незалежність та ефективна робота — вкрай важлива у сьогоднішній ситуації з COVID-19.

Утім, в останні місяці регулярно відбувається спроби повернути закупівлі назад в МОЗ України. Це небезпечно, бо є висока ймовірність повернення корупції, узгодження цін із фарммафією та фіктивних тендерів. Цим має займатися незалежна інституція з професійними людьми, які там працюють.

➡ Дуже важливо працювати з українськими громадянами і пояснювати, що вакцини безпечні, як вони працюють, що вони захищатимуть нас. Це потрібно почати робити вже. Окремо така комунікацію потрібна для людей з груп ризику. Всі мають розуміти як це працює і розуміти як діяти.

Важливо розуміти, що вакцина проти вірусу лише тестується, і рекомендувати її ніхто не буде поки не з’являться докази її безпечності та ефективності.

➡ Потрібно готуватися й фінансово. Вже зараз уряд має запланувати в бюджеті на кінець 2020-початок 2021 року мільярди гривень на закупівлю цієї вакцини. Для цього можна зробити прогноз фінансування, а не в останні хвилини забирати гроші в культури чи Програми медичних гарантій.

➡ ДП “Медичні закупівлі України” вже зараз має почати розмову з виробниками, які тестують вакцину, щоб показати, що Україна зацікавлена й хоче бути одним із перших клієнтів. Можливо, можна розглянути й участь України у виробництві чи в останніх стадіях клінічних випробувань.

Якщо діятимемо в такий спосіб, то матимемо доступ до перших вакцин. Сподіваюся, що медична спільнота, уряда і МОЗ України вже поставили це питання у своєму денному порядку.

Про реакцію на COVID-19, про країни, які досить потужно відреагували на поширення вірусу, чи є Україна постколоніальною країною та якою може бути успішна державна стратегія України — розповіла в інтерв’ю для Тиждень.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *