01.10.2020

Кого та що насправді захищає Національна рада?

Національна рада захищає конституційний лад та права громадян Російської Федерації чи здійснює наступ на свободу слова, тиснучи на незалежні українські медіа?

Сьогодні Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення одностайно ухвалила рішення про перевірку Телеканал «Прямий» — через передачу ВАТА ШОУ.

Водночас, регулятор відкладає на невизначений термін розгляд результатів вже проведених перевірок телеканалів 112 Україна та НАШ – через ознаки розпалювання ворожнечі та пропаганду органів держави-агресора.

Більше того, Національна рада офіційно мовчить про неприйнятність залучення телеканалів 112 Україна, NewsOne та ZIK до освітнього проєкту Офісу Президента – «Всеукраїнська школа онлайн».

★★★ ★★★ ★★★

Тепер більш детально про сьогоднішню подію.

Вата Шоу – це медіапроєкт Андрій Карпов, в рамках якого він бореться з російською пропагандою через публічні дискусії з громадянами Російської Федерації, які дуже часто відкрито підтримують військову агресію своєї держави проти України, російську окупацію Криму та окремих районів Донецької і Луганської областей.

Цей інформаційний проєкт з протидії російській пропаганді в Україні та за її межами транслюється в ефірі телеканалу Прямий у нічний (!) час.

Я уважно перечитав цитати, які наводяться в рішенні Національної ради в якості таких, що порушують вимоги чинного медійного законодавства.

Яких висновків дійшов?

Ділюся суб’єктивними думками.

★★★ ★★★ ★★★

Спочатку про контекст передачі, яку Національна рада намагається використати для застосування санкцій до телеканалу Прямий.

★★★ Перше. У зафіксованих Національною радою моніторингах Андрій Карпов дискутує саме з громадянами Російської Федерації (!).

Тобто, він не входить в полеміку з громадянами України – етнічними росіянами. Об’єктом його комунікацій виступають, підкреслюю, громадяни держави-агресора.

★★★ Друге. Андрій Карпов акцентує увагу на тому, що його контраверсійна лексика не стосується всіх росіян, але лише: «російських окупантів», «тих, хто окупував Крим» та тих, хто «вбиває українців».

☆ Андрій Карпов: «Я нагадую. Дійсно. Був такий випадок, що я називав свино…(фоновий звуковий сигнал) російських окупантів. Це дійсно. Не росіян, за національністю».

★★★ Третє. Дискусії, які веде з громадянами Російської Федерації Андрій Карпов, головним чином, стосуються спростування тез російської пропаганди відносно фактичної російсько-української війни та окупації Криму.

Додзвонювачі з Російської Федерації відкрито висловлюють тези російської пропаганди, на які реагує в ефірі телеканалу Андрій Карпов:

☆ Додзвонювач: «Крым мы забрали по праву сильного. Попробуй забери назад»

★★★ ★★★ ★★★

Тепер щодо самих висловів, які, на думку Національної ради, порушують вимоги українського медійного законодавства.

★★★ Перше. Андрія Карпова та його гостей Національна рада фактично звинувачує у закликах до повалення конституційного ладу… Російської Федерації:

☆ Андрій Карпов: «Как там Кенигсбергская народная республика? Уже когда будет? Флаги там, все дела… Собираетесь там вообще независимость получать? Как бы территорию освобождать?»

☆ Андрій Карпов: «Я считаю, что угнетают русскоязычных на России и надо их вызволять… Конечно, Кубань надо возвращать украинскую…».

☆ Андрій Карпов: «Когда освободите свою исконно казанскую землю от российских оккупантов?».

Мені не зрозуміло, де в цих тезах наявні заклики до порушення конституційного ладу України?

Очевидно, що автор передачі відверто глузує з додзвонювачів з Російської Федерації, які підтримують чинну зовнішню політику своєї держави.

★★★ Друге. Національна рада також фактично звинувачує Андрія Карпова та його гостей у розповсюдженні продукції, яка принижує або ображає «націю чи особистість за національною ознакою», яка розпалює «національну, расову чи релігійну ворожнечу та ненависть»; звинувачує у поширенні інформації, яка «порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає «на честь і гідність особи» – тобто громадян Російської Федерації:

☆ Андрій Карпов: «Ты русский по национальности? Я, вот, переживаю. Где в России русская республика делась? Татарстан, где татары живут. Чечня. Еврейский автономный округ, где евреи живут. Где русская республика? Почему угнетают русскоговорящих в России… Где русская республика делась?

☆ Отець Олександр Дедюхін, настоятель Свято- Миколаївського храму в м. Полтаві: «Я представитель канонической православной церкви. Ищу российских раскольников, чтоб они покаялись. Вы знаете, что РПЦ теперь раскольническая церковь и они расторгли единство с мировым православием.».

Тут також очевидно, що має місце hard-talk з громадянином країни-агресора, який підтримує війну своєї держави проти України.

★★★ Шосте. Всі випуски Вата Шоу, які зафіксовані моніторингом Національної ради, транслювалися в нічний час, коли діти та юнацтво не мають можливості дивитися телебачення без присутності батьків.

☆☆☆ ☆☆☆ ☆☆☆

Отже, маю декілька запитань до членів Національної ради, які призначили перевірку Прямому:

1. Чи захищає медійне законодавство України конституційний лад держави-агресора?

2. Чи захищає медійне законодавство України права громадян держави-агресора, які підтримують загарбницьку війну своєї країни проти України та окупацію її окремих територій?

3. Чи є розпалюванням ворожнечі визнання в якості факту окупації Криму Росією, російсько-української війни та звинувачення в цьому громадян Російської Федерації, які беруть безпосередню участь у військових діях або публічно підтримують військову агресію та окупацію?

4. І останнє: кого та що насправді захищає Національна рада?

☆☆☆ На мою особисту думку, регулювання контенту Вата Шоу має підпадати не під юридичні, а під етичні норми.

☆ Українська медіаспільнота має самостійно розібратися, в якому ключі повинна транслюватися жива важка емоційна дискусія блогерів та журналістів з громадянами Російської Федерації, які підтримують зовнішню політику своєї держави.

☆ Національна рада має враховувати, що здійснює регуляторні функції у форс-мажорних обставинах – в умовах фактичної війни та окупації частини територій України Російською Федерацією.

Що головним пріоритетом регулятора в цій ситуації є забезпечення інформаційної безпеки своєї країни.

☆☆☆ Тому єдине, що Національна рада має здійснити відносно Вата Шоу – зробити припис телеканалу Прямий з вимогою заглушати контраверсійні вислови, які лунають в ефірі під час трансляції передачі.

★★★

Тепер декілька слів про сумне. Перший рівень рефлексій.

Першу перевірку телеканалу Прямий Національна рада призначила у січні цього року – через контраверсійні висловлювання Сергія Пояркова на адресу Президента України Володимира Зеленського (https://is.gd/t8lZJP).

Тоді Національна рада фактично виступила адвокатом публічної особи – першої особи країни.

Це був неприємний прецедент за останні шість роців діяльності регулятора.

Кого зараз адвокатує Національна рада? Російську Федерацію та її громадян?

Це запитання важливе, оскільки призначення перевірки Прямому контрастує з бездіяльністю регулятора стосовно телеканалів, в ефірі яких, на мою думку, регулярно поширюються проросійські тези.

Через формальні причини Національна рада ухиляється від розгляду перевірок телеканалів 112 Україна та НАШ.

Хоча в ефірі цих телеканалів Національна рада фіксувала контент, який має ознаки розпалювання ворожнечі та пропаганди органів держави-агресора (!).

☆☆☆ Більш детально про ці кейси днями написав тут: 112 Україна — https://www.facebook.com/100001491619288/posts/2968176519908706/?d=n та НАШ — https://www.facebook.com/100001491619288/posts/2970170306375994/?d=n

Крім того, Національна рада досі не висловила офіційну позицію щодо залучення Офісом Президента телеканалів 112 Україна, NewsOne та ZIK до освітнього проєкту «Всеукраїнська школа онлайн».

Незважаючи на заяву Ольги Герасим’юк про те, що «трансляція телеуроків не буде індульгенцією для каналів Медведчука» (https://is.gd/gTNSqe), фактично ми бачимо, що індульгенція має місце.

PS

І наостанок. Другий рівень рефлексій.

Яку мету перед керівництвом Національної ради ставить Офіс Президента?

Стратегічну ціль – загнати незалежних мовників під плінтус?

І Прямий тоді – пілотний проєкт, на якому відпрацьовуватимуться всі можливі інструменти тиску на незалежні телеканали та радіостанції?

Тактичну ціль – відібрати в опозиційних мовників ефірні частоти та, відповідно, зменшити аудиторію їхніх глядачів та слухачів?

Що це загалом означатиме для України саме зараз – в умовах обмеження громадянських прав українців через пандемію коронавірусу?

Системний наступ на свободу слова?

Гадаю, відповіді отримаємо вже незабаром.

☆☆☆

Посилання на рішення Національної ради: https://is.gd/mt4wb2

УКРІНФОРМ Детектор медіа Радіо Свобода

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *